Топол леб со Поли

20 min. со лева рака
 • Состојки
 • 300 гр. ПОЛИ
 • 400 гр. француска векна (1 векна)
 • 100 гр. путер
 • 2 супени лажици кечап
 • 300 гр. на ситни парченца исечкан кашкавал гауда
 • 180 гр. свежа пиперка
 • 300 гр. домати
 • 4 парчиња гауда кашкавал
 • 1 кафена лажичка на мешаница од зачини за јадења со домати
 • сол, црн мелен пипер

Француската векна, што е можно попрецизно, ја сечеме по должина, а потоа двете половинки ги мачкаме со путер и ги ставаме во рерна. ПОЛИ и кашкавалот ги сечкаме на коцки, ги додаваме кечапот, мелениот пипер, мешаницата од зачини и сето тоа добро го мешаме. Со смесата ги мачкаме двете половинки од векната и ги ставаме во веќе загреаната рерна на 200 0С, окулу 12 минути. Додека чекаме на тенки парчиња го сечкаме доматот и пиперките. Половинките од векната ги вадиме од рерната и веднаш им ги додаваме исечканите парчиња од доматот и пиперките и солиме. Парчињата од кашкавал ги сечеме во облик на триаголници и ги ставаме на врвот, по што векната ја враќаме назад во рерната, уште 3 минути за да се стопи кашкавалот. Векната ја сечеме на парчиња по наша желба и додека се топли ги јадеме.