Пченкарни тортиљи со мелено месо и Поли

60 min. со двете раце
 • 500 гр. ПОЛИ
 • 500 гр. мелено месо
 • 200 гр. кромид
 • маслиново масло за пржење
 • 280 гр. конзерва сварена пченка
 • 280. гр. конзерва пасиран грав
 • 280 гр. конзерва пасирани домати
 • 280 гр. конзерва лут салса сос
 • 120 гр. рендан кашкавал
 • 2 пакета пченкарни тортиљи
 • 3 дц. кисела павлака
 • 300 гр. свежа салата
 • вегета
 • сол, мелен црн пипер

На маслиновото масло го пржиме исечканиот кромид додека да добие златно – жолта боја, го додаваме меленото месо, солиме и добро го пржиме. Додаваме на коцки исечкана ПОЛИ и пржиме се додека водата не испари. Вкусот го поправаме со сол, црн пипер и вегета, по што ја додаваме исцедената пченка, половина од конзервата со испасиран грав, половина од конзервата со испасирани домати и по вкус лут салса сос. Сето тоа го мешаме и додаваме пармезан. Веќе подготвените тортиљи ги загреваме во рерна (приближно 5 минути), а потоа секоја ја полниме со месниот фил и ја обложуваме со свежа салата. Ако мислите дека можете повеќе, може секоја тортиља да ја обложите и со кисела павлака.