Поличинки – пржени палачинки со Поли

60 min. со двете раце
  • тесто за палачинки (1 јајце, 1,5 дл. млеко, 150 гр. брашно, вода по потреба, сол, масло за јадење)
  • Фил:
  • 250 гр. ПОЛИ
  • 2 дл. кисела павлака
  • 1 кисела краставичка
  • 1 кисела пиперка
  • една лажица кечап
  • бело брашно, јајца, лебени трошки за панирање
  • масло за пржење
  • мелен црн пипер

Јајцата, млекото, водата и солта ја матиме во средно густо тесто и печеме 8 солени, но сласни палачинки. На помали парчиња ги сечкаме ПОЛИ саламата, пиперката и краставичката, додаваме кисела павлака и сето тоа го „поливаме„ со кечап. Смесата ја промешуваме со црн пипер и ги мачкаме палачинките, рабовите ги свиткуваме и цврсто ги виткаме, ги панираме бечко и ги пржиме. Потоа ќе ги смачкаме додека се топли, миризливи и се цедат.