Поли салата

30 min. без поголем напор
  • 300 гр. ПОЛИ
  • Зелена салата, цикорија, марула, рукола, листови од глуварче или друго зеленило што се користи за салата
  • тиквички или краставици, морков и домат
  • маслиново масло и оцет
  • сечкан магдонос, а не е лошо и босилок
  • сол

Салатата ќе ја измиеме, изцедиме и ќе ја истресеме во садот, во којшто ќе го додадеме и во интересни форми, исечканиот зеленчук. ПОЛИ во салатите е најдобра во коцки, меѓутоа не се буни ако ја додадеме и на парчиња. Зачините, маслото и останатото го мешаме со лева рака, а со десната кршиме делчиња од крцкавата векна.